Gettysburg

Autor: Pavel Baláž | 28.4.2021 o 16:56 | Karma článku: 3,90 | Prečítané:  422x

Tentoraz niečo z archívu, nové výlety nejako nechcú pribúdať kvôli situácii s vírusom... V roku 2005 som mal možnosť pobývať dva mesiace v USA, takže dnes to budú fotky z Gettysburgu, miesta najslávnejšej bitky občianskej vojny.

     V Gettysburgu (Pennsylvania) žije podľa Wikipédie približne 7500 obyvateľov. Keď tam dorazí návštevník, nadobudne dojem, že všetci musia byť zamestnaní v turistickom priemysle a asi ani nebude ďaleko od pravdy. Pri mestečku je jedno nádherné vonkajšie múzeum, ktoré záujemcom o históriu pripomína najznámejšiu bitku občianskej vojny v devätnástom storočí.

     Bitka pri Gettysburgu sa odohrala v dňoch 1. až 3. júla 1863. Početnejšia Potomacká armáda Únie v čele s generálmajorom Georgom Meadom tu porazila Armádu severnej Virginie, ktorá patrila k ozbrojeným silám Konfederácie, vedenú generálom Robertom Edwardom Leeom. Udalosti pri Gettysburgu mali rozhodujúci vplyv na vývoj americkej občianskej vojny a bitka je doteraz najväčším ozbrojeným stretnutím, ktoré sa uskutočnilo na severoamerickom kontinente.

     Bitky sa zúčastnilo približne 72000 vojakov Konfederácie a 94000 vojakov Únie, počas nej bolo usmrtených 4708 konfederačných a 3155 únijných vojakov.

     Turisti, ktorí si prídu pozrieť veľké vonkajšie múzeum, tu majú k dispozícii aj niekoľko menších múzeí, pričom publikácie nielen o bitke pri Gettysburgu ale aj o občianskej vojne si môžu kúpiť aj s ostatnými "strašne potrebnými" suvenírmi v množstve obchodíkov. Celé mestečko žije touto historickou udalosťou, počet obyvateľov sa každý deň neúmerne zvyšuje o turistov.

     Keď vyjde počasie, je to nádherne strávený deň. Mne to vyšlo, preto sa podelím o svoje fotografie z tohto mimoriadne vydareného výletu:

     Na voľnom priestranstve je veľa pamätníkov, zo zbraní sú vystavené kanóny, niektoré majú pripravené aj gule a celkom úhľadne.

     Po opustení areálu vonkajšieho múzea je ešte možnosť prejsť sa po historickej časti Gettysburgu. Všetko tam pripomína slávnu udalosť.

     Fotografií mám dosť, len tie spomienky blednú. Možno nie je od veci si písať dovolenkový denník ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mičovský: Matovič vstúpi do učebníc, poznám ho ako zakríknutého človeka

Ján Mičovský podporuje Kolíkovú, chybu v Matovičovi nevidí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič by mal ubrať plyn

"Normálny" Matovič je možno oxymoron, ale občania by ho ocenili.


Už ste čítali?