Špitál Kuks

Autor: Pavel Baláž | 22.9.2020 o 8:23 | Karma článku: 5,74 | Prečítané:  375x

Nikdy som is nemyslel, že sa mi bude nejaký špitál páčiť. Špitál Kuks je ale dokonca v skutočnosti krajší ako na obrázkoch, takže jeho návšteva je príjemným spestrením dovolenky.

     Mám rád televízne relácie, v ktorých vysielajú tipy na výlety. Špitál Kuks bol tak vychválený, že sme si ho s manželkou zaradili do nášho itinerára návštevy na východe Čiech. Je to zvláštna stavba na prenádhernom mieste. To sa ukáže najmä v tak ukážkovom počasí, aké sme mali to šťastie zažiť. A to v súčasnosti vidí turista v podstate len polovicu stavieb, pretože letná rezidencia a kúpele, ktoré stáli naproti špitálu, už vďaka povodni neexistujú. Gróf František Antonín Špork dal vystavať svoju letnú rezidenciu s kúpeľami na jednom svahu údolia a zaopatrovací ústav pre vojenských veteránov na druhej strane. Špitál bol v prevádzke v rokoch 1744 - 1938, pracoval v ňom rád milosrdných bratov.

     Už z príchodu je vidieť, že špitál Kuks sa nachádza v turisticky atraktívnej destinácii.

     Ďalší pekný výlet za nami, kopa dojmov a fotiek. Dojem urobí najmä pohľad na to zasadenie špitálu do okolitej prírody, s grófovou rezidenciou to muselo byť ešte krajšie. Kto máte cestu okolo, určite sa tam zastavte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.


Už ste čítali?