Nové Město nad Metují - všetko v jednom (poldni)

Autor: Pavel Baláž | 31.8.2020 o 14:53 | Karma článku: 7,44 | Prečítané:  469x

Východné Čechy sú bohaté na turistické zaujímavosti, takže sme nemohli spolu s manželkou navštíviť za pár dní všetko. Toto menšie mesto sme však nevynechali a spravili sme dobre. Má nádherné námestie, dokonca aj so zámkom.

     Priznám sa, že som si návštevu Nového Města nad Metují vybral len preto, že som si ho vygúglil na internete a zistil som, že je blízko našej "základne" v Jaroměři. Nenáročný a pohodový výlet bol v krásnom letnom počasí vhod. Zaparkovali sme bez problémov rovno na námestí, ktoré sa nám zapáčilo na prvý pohľad. Keďže v jednom z jeho rohov sa nachádza zámok, ktorého návštevu sme si nechceli nechať ujsť, z časových dôvodov sme návštevu miestneho mestského múzea vynechali. Námestie sme si prešli pomalou chôdzou celé, umožňovalo schovať sa pred slnkom v "podloubí".

     Zámockú vežu vidieť zďaleka. Je pekná, sľubuje, že aj zvyšok zámku musí byť zaujímavý, a je tomu tak. Pred vstupom do zámku zaujmú najprv sochy Matyáša Brauna zo začiatku 18. storočia, ktoré majú trochu menší "vzrast". Možno aj preto si ich každý všimne.

Tiež na všetkých návštevníkov zamyslene hľadí Bedřich Smetana.

     Teraz už môžeme ísť do zámku. Je v súkromných rukách. V roku 1992 ho štát vrátil predvojnovému majiteľovi, Josefovi Bartoňovi Dobenínovi. Vnútri je veľmi zaujímavý, oplatí sa investovať do lístkov na jeho prehliadku. Výhľady zo zámockej veže sú tiež nádherné.

     Výborné dojmy z dopoludnia sme si potom ešte potvrdili obedom v reštaurácii na námestí. Ďalší krásny výlet za nami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poslanci volia generálneho prokurátora, favoritom je Žilinka

Voľba je verejná, SaS podporí Žilinku.

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.


Už ste čítali?