Hrad Veveří

Autor: Pavel Baláž | 21.10.2019 o 15:04 | Karma článku: 1,51 | Prečítané:  636x

Kúsok za Brnom smerom na Prahu sa na diaľnici nachádza odbočka na hrad Veveří, kde sa oplatí zastaviť sa a pozrieť si ďalší z množstva hradov a jeho krásne okolie.

     Bol posledný augustový víkend roku 2019 a spolu s manželkou sme sa zhodli, že to deťom pred začiatkom "túžobne očakávaného" začiatku školského roka trochu spríjemníme a spravíme si spoločný výlet. Keďže hrady a zámky nás bavia všetkých, hľadali sme niečo blízko a aby to netrvalo dlho - ani cesta tam, ani prehliadka. Voľba padla na hrad Veveří a ukázalo sa, že bola dobrá.

     Pod hradom je veľké parkovisko a lúka, kde sme nechali náš plechový majetok v tieni stromov a pokochali sme sa aj pohľadmi na hrad odspodu.    

     Hrad je postavený na skalnom brale nad Brněnskou priehradou, ktorú napája rieka Svratka, z hradu je na ňu pekný výhľad. Podľa povesti bol hrad založený v roku 1059, prvý písomný doklad je z roku 1213. Vystriedalo sa na ňom mnoho majiteľov, roku 1468 bol dokonca dobytý aj vojakmi Mateja Korvína. Neskôr mal tiež veľa vlastníkov, napr. v roku 1830 kúpil hrad syn zosadeného švédskeho kráľa Gustáva IV. Adolfa, Gustáv Vasa. V roku 1844 hrad zmenil majiteľa, tentoraz sa ním stal viedenský veľkopodnikateľ gréckeho pôvodu Georg Simon von Sin, v rokoch 1856-81 patril hrad jeho vnučke Helene Ypsilanti (to mi znie fínsky...). V roku 1881 sa stal majiteľom Móric slobodný pán Hirsch-Greuth, po jeho smrti zdedil hrad príbuzný jeho manželky, anglický barón Móric Arnold de Forest-Bischofsheim. V roku 1925 prešiel hrad do vlastníctva štátu. V rokoch 1942-1945 bol zabavený pre potreby Wehrmachtu a SS. Po prechode armád na konci druhej svetovej vojny bol vážne poškodený a viac-menej rozkradnutý. Po vojne tam sídlilo 20 rokov lesnícke učilište. V rokoch 1972-1999 bol vo vlastníctve Vysokého učení technického v Brne, ktoré vykonalo časť rekonštrukcie veľmi neodborne, ktorá vlastne bola poškodením hradu...

     Od roku 1999 je hrad v správe Národného pamiatkového ústavu v Brne a je postupne rekonštruovaný.

     Výlet sa páčil. Na prvom, väčšom nádvorí je aj reštaurácia, takže hlad tu nehrozí. Neviem, či na miestnom hrade straší, alebo nie, ale je tam vraj ukrytý poklad 12 strieborných sôch apoštolov... Buď je to rozprávka pre turistov, alebo... Okrem iného tu natáčali aj jednu časť českého televízneho seriálu o záhadách z minulosti, takže návštevníci hradu môžu porovnať tempo rekonštrukcie, keď si porovnajú stav z doby natáčania so súčasnosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poslanci volia generálneho prokurátora, favoritom je Žilinka

SaS podporí Žilinku, Za ľudí zase Honza.

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.


Už ste čítali?