Senja - nórsky ostrov krásnych výhľadov

Autor: Pavel Baláž | 20.9.2019 o 11:54 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  605x

O tomto ostrove som predtým nevedel nič. Teraz už viem, že by sa tam dala stráviť aj celá dovolenka, nielen jednodňový prejazd autobusom  

Po odjazde z Andenes sme sa po pohodlnej plavbe ocitli v prístave dedinky Gryllefjord. Pekné počasie znovu na chvíľu vystriedalo skoro daždivé. Ale na rýchle zmeny počasia sme boli všetci pripravení, takže nám to nevadilo. Gryllefjord je už na ostrove Senja, ktorý sa ukázal byť jedným z top bodov zájazdu.Je to tretí najväčší nórsky ostrov s necelými 8000 obyvateľmi. Vstúpili sme naň cez Gryllefjord, kde sme si mysleli, že už bude pršať.

Neskôr tie mraky odfúkol milosrdný vietor a keď sme prišli k hotelu Hamn i Senja, mohli sme v pohodlí obdivovať jeho okolie. Ja viem, obzerať hotel na prvé počutie neznie dosť turisticky, ale keď tam bolo tak pekne...

Z Hamn i Senja sme sa o chvíľu vybrali hľadať najväčšieho nórskeho trolla (toho rozprávkového, nie počítačového). Našli sme ho v rodinnom podniku Senjatrollet a bolo ho vidieť už z diaľky. Vnútrajšok centra bol zariadený ako zábavný park najmä pre deti, takže sme jeho návštevu vynechali. Okolie bolo pekné, upravené, bolo vidieť, že sa majiteľ snaží už dlhé roky. Najväčší troll bol vysoký 17,96 m a vážil 125 ton. Od roku 2007 mal aj "manželku", neskôr pribudli aj šestorčatá. A prečo som použil výhradne minulý čas? 28. marca 2019 totiž park ľahol popolom... aj s trollmi. Príčinu som sa nedopátral a ani to, či má majiteľ v úmysle park obnoviť. Je to viac než veľká škoda. (Fotky sú zo zájazdu v roku 2018.)

 

 

Náš sprievodca si zrejme myslel, že sa z nášho zájazdu predsa len niekto okúpe, tak sme šli na ďalšiu pláž. Neokúpal sa nikto, ale zase na druhej strane sme si precvičili stláčanie spúšte na fotoaparátoch a kamerách. Našli sme tam aj peknú červenú budovu s vlastným menom - Kråkeslottet Senja. Nachádza sa v ňom galéria a kaviareň.

 

Nakoniec aj na WC všetko dobre dopadlo a išli sme si nechať spadnúť sánku do Steinfjordu. tam by človek len sedel a sedel a sedel... Aj slnko nám pomohlo k tomu, aby sme tam strávili nezabudnuteľné chvíle. Atmosféra miesta je neopísateľná, musí sa zažiť.

No a nakoniec, keď sme si mysleli, že v ten deň sme už videli všetko, sme mali možnosť nahliadnuť do ďalšieho fjordu, kde ležala na malom ostrovčeku (s rovnakým menom) dedinka Husøy. Rozlohu má 0,11 štvorcového kilometra a v roku 2017 tam údajne žilo 285 obyvateľov. Na ten pohľad sme všetci nenašli tie správne, samozrejme pozitívne, slová.

Dnešná jazda autobusom bola dlhá, ale veľa sme toho videli. Toľko zážitkov a vnemov v krátkom čase dá zabrať. Už sme sa tešili na večer do hotela v Tromsø.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Generálnym prokurátorom bude Maroš Žilinka

Žilinku ako svojho kandidáta navrhovala Sme rodina.

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.


Už ste čítali?