Zámok Pohansko a Břeclav

Autor: Pavel Baláž | 8.8.2018 o 11:16 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1015x

Blízko za hranicou s Moravou je možné si oddýchnuť vo veľkom parku so zámkom Pohansko. Na svoje si tam prídu aj priaznivci vojenskej histórie a Veľkej Moravy. V Břeclavi je možné pozrieť si zámok a zaujímavý kostol.

     Ešte v apríli sme sa vybrali aj s rodinkou na výlet hneď za hranicu, kde sme sa boli prejsť ešte popod stromy bez listov. Počasie bolo akurát, takže všetko vyšlo ako sme chceli. Ako prvý sme navštívili veľký park, na ktorého jednom konci je zámok Pohansko. Ešte než sme k nemu prišli, vedľa cesty bol jeden bunker spred druhej svetovej vojny. Neskôr sme zistili, že vedľa zámku je ešte jeden, dokonca zrenovovaný a slúži ako múzeum. Keďže sme tam ale boli ešte pred začiatkom turistickej sezóny, bunker bolo možné obzerať len zvonku. Zámoček patrí do Lednicko-valtického areálu. V čase našej prechádzky bol v ňom otvorený bufet, takže sme sa mohli občerstviť. Videli sme aj veľa cykloturistov, pretože práve tadiaľto vedú aj rozličné cyklotrasy. Pred zámkom je na údajnom mieste hradiska ešte z čias Veľkej Moravy postavený na ukážku historický príbytok. Na lúke pred zámkom je dokonca aj vyznačené miesto so základmi veľkomoravského kostola. Celkovo je to veľmi príjemné miesto na oddych a premýšľanie.

 

     V samotnej Břeclavi ma ešte v minulých rokoch upútala stavba kostola, popri ktorom sme autom prechádzali. Tentoraz sme sa rozhodli pri ňom zastaviť a obzrieť si ho zblízka. Oplatilo sa. Volá sa Kostol Navštívenia Panny Márie a bol postavený v rokoch 1895-1898. Kto príde vo vhodnom čase (nám sa nechcelo dovtedy čakať), môže vystúpiť po schodoch vo veži na vyhliadku. Okolie je pekne upravené, len je škoda, že kostol je tak trochu "utopený" medzi stromami, takže sa nedá dobre odfotiť. Ale ja to tým stromom prepáčim, bola by ich škoda vyrúbať.

     Keď zaparkujete auto pri obchodných reťazcoch na kraji mesta, môžete vidieť miestny zámok. V minulosti musel byť honosný. Oprava by sa mu teda zišla. Je trochu zvláštny, stavaný do veľkého písmena L. Aj tu je možné vyjsť na vyhliadku vo veži, ale až v turistickej sezóne...

     Výlet splnil očakávania, pretiahli sme si kosti, videli sme zaujímavé veci a mohli sme teda smerovať naspäť domov. Ani to celé netrvalo dlho a všetci sme boli maximálne spokojní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Aké nedostatky v školskom systéme odhalila koronakríza

Čo v školstve spravila exministerka?

Világi: Štát by mal teraz podporiť všetkých. Nemáme čas

Slovenská rafinéria musí riešiť viacero problémov.


Už ste čítali?