Kufstein - mesto a pevnosť na rakúsko-nemeckej hranici

Autor: Pavel Baláž | 23.10.2017 o 12:54 | Karma článku: 10,11 | Prečítané:  13902x

Rakúske mesto Kufstein leží na rieke Inn a spája Bavorsko s Tirolskom. V strede mesta sa na kopci nachádza bývalá vojenská pevnosť, dnes krásne múzeum. Prehliadka mesta aj pevnosti sa dá viac než v pohode stihnúť za jeden deň.  

     Už podľa turistických sprievodcov sa Kufstein oplatí navštíviť. Aj my sme si počkali na krajšie počasie a vyrazili sme na prehliadku mesta a pevnosti. Mesto má niečo viac ako 18 tisíc obyvateľov a po jeho návšteve je aj nám jasné, že je turistickým centrom.  Smerom od Fieberbrunnu sme pred príjazdom do mesta absolvovali klesanie z horského prechodu. Nakoniec sa nám ale ukázala pevnosť nad mestom, ktorá je veľmi dobrým orientačným bodom, vďaka ktorému sa nedá zablúdiť. Mesto leží v malebnom údolí medzi obrovskými kopcami, takže fotoaparát je potrebné pred cestou dôkladne pripraviť a skontrolovať.

     Námestie býva v lete a krásnom počasí plné ľudí oddychujúcich v početných kaviarňach a reštauráciách, ako sa na turistické centrum patrí. Pomaly sme sa cez Dolné námestie dostávali k historickej uličke Römerhofgasse, kde sú okrem nádherných domov aj krásne vinárničky.

     Na konci uličky sme vyšli na nábrežie rieky Inn, kde sme zase obdivovali nádhernú polohu mesta.

     No a teraz hor sa do pevnosti. Od pokladne sa dá do nej ísť buď lanovkou, alebo krytým schodišťom. Zvolili sme schodište, jednak to bolo lacnejšie, jednak rýchlejšie - nemuseli sme čakať v rade na lanovku. Ako je s obrázkov jasné, aj tak je krátka, takže sme naše ratolesti povzbudzovali pri chôdzi do schodov.

     Pevnosť slúžila väčšinou ako kasárne, ale aj ako väznica pre prominentných väzňov (šľachticov a generálov). V súčasnosti je tam pekné múzeum, svoju expozíciu tam má dokonca aj história lyžiarskeho športu. Nachádzajú sa tam pochopiteľne aj vojenské exponáty, ale aj mierumilovné Varhany hrdinov - údajne najväčšie vonkajšie varhany na svete. majú 4307 píšťal a 46 registrov, klaviatúra sa nachádza o osemdesiat metrov nižšie, než píšťaly...

     V jednej časti bola expozícia mučiarne s dostatočným počtom exponátov, ktoré vzbudzovali nie práve najpríjemnejšie pocity. Múzeum asi vie, prečo je v nej prísny zákaz fotografovania. Pri počasí, na aké sme mali šťastie, sa okolie pevnosti dá fotografovať snáď donekonečna.

     Takže ak niekedy pôjdete okolo, určite sa v Kufsteine zastavte. Dá sa tu stráviť ďalší z nezabudnuteľných dovolenkových dní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Aké je posolstvo?

Sú ľudia, ktorí veria, že koronavírus je trest boži. V tom prípade by bolo fér, aby boh povedal, ako je to myslené.


Už ste čítali?