Kufstein - mesto a pevnosť na rakúsko-nemeckej hranici

Autor: Pavel Baláž | 23.10.2017 o 12:54 | Karma článku: 10,11 | Prečítané:  13841x

Rakúske mesto Kufstein leží na rieke Inn a spája Bavorsko s Tirolskom. V strede mesta sa na kopci nachádza bývalá vojenská pevnosť, dnes krásne múzeum. Prehliadka mesta aj pevnosti sa dá viac než v pohode stihnúť za jeden deň.  

     Už podľa turistických sprievodcov sa Kufstein oplatí navštíviť. Aj my sme si počkali na krajšie počasie a vyrazili sme na prehliadku mesta a pevnosti. Mesto má niečo viac ako 18 tisíc obyvateľov a po jeho návšteve je aj nám jasné, že je turistickým centrom.  Smerom od Fieberbrunnu sme pred príjazdom do mesta absolvovali klesanie z horského prechodu. Nakoniec sa nám ale ukázala pevnosť nad mestom, ktorá je veľmi dobrým orientačným bodom, vďaka ktorému sa nedá zablúdiť. Mesto leží v malebnom údolí medzi obrovskými kopcami, takže fotoaparát je potrebné pred cestou dôkladne pripraviť a skontrolovať.

     Námestie býva v lete a krásnom počasí plné ľudí oddychujúcich v početných kaviarňach a reštauráciách, ako sa na turistické centrum patrí. Pomaly sme sa cez Dolné námestie dostávali k historickej uličke Römerhofgasse, kde sú okrem nádherných domov aj krásne vinárničky.

     Na konci uličky sme vyšli na nábrežie rieky Inn, kde sme zase obdivovali nádhernú polohu mesta.

     No a teraz hor sa do pevnosti. Od pokladne sa dá do nej ísť buď lanovkou, alebo krytým schodišťom. Zvolili sme schodište, jednak to bolo lacnejšie, jednak rýchlejšie - nemuseli sme čakať v rade na lanovku. Ako je s obrázkov jasné, aj tak je krátka, takže sme naše ratolesti povzbudzovali pri chôdzi do schodov.

     Pevnosť slúžila väčšinou ako kasárne, ale aj ako väznica pre prominentných väzňov (šľachticov a generálov). V súčasnosti je tam pekné múzeum, svoju expozíciu tam má dokonca aj história lyžiarskeho športu. Nachádzajú sa tam pochopiteľne aj vojenské exponáty, ale aj mierumilovné Varhany hrdinov - údajne najväčšie vonkajšie varhany na svete. majú 4307 píšťal a 46 registrov, klaviatúra sa nachádza o osemdesiat metrov nižšie, než píšťaly...

     V jednej časti bola expozícia mučiarne s dostatočným počtom exponátov, ktoré vzbudzovali nie práve najpríjemnejšie pocity. Múzeum asi vie, prečo je v nej prísny zákaz fotografovania. Pri počasí, na aké sme mali šťastie, sa okolie pevnosti dá fotografovať snáď donekonečna.

     Takže ak niekedy pôjdete okolo, určite sa v Kufsteine zastavte. Dá sa tu stráviť ďalší z nezabudnuteľných dovolenkových dní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Reportáž Zuzany Kepplovej

Kauza Dobšiná: Čo sa to stalo v našom meste

Prečo Dobšinčania odchádzajú a prečo zostávajú.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Toto leto som nebol nikde. Ale bol som tam s Kočnerom

Threema je, čo sa priamych dôkazov týka, jalová.

Už žiadne hu, hu, hu. Bývalý Trnavčan je pre Slovan hrdinom

Taký rachot nový štadión ešte nezažil, Stocha urážali.


Už ste čítali?