Hrad Kreuzenstein a mesto Korneuburg

Autor: Pavel Baláž | 24.5.2016 o 16:21 | Karma článku: 3,86 | Prečítané:  2347x

Kúsok na sever od Viedne je fotogenický hrad Kreuzenstein, neďaleko neho sa nachádza okresné mesto Korneuburg s nádhernou radnicou.

Niečo vyše hodinky trvá cesta na takmer rozprávkový hrad Kreuzenstein. Na jeho mieste stáli dosť dlho len ruiny predchádzajúceho hradu, ktorý bol v roku 1645 zničený. Majiteľ ruiny Johann Nepomuk gróf Wilczek ho v rokoch 1874-1906 nechal postaviť v podstate odznovu a v inej podobe. Údajne sa v ňom nikdy trvalo nebývalo, od začiatku slúžil na prehliadky veľkého množstva historických exponátov. Mne sa najviac páčila kuchyňa a zbrojnica. Veľkou škodou je, že sprievodcovia prísne strážia, aby si v hrade (ani na nádvorí) nikto nerobil fotografie... Hrad je príťažlivý aj pre filmárov, minulú jeseň sa tam podľa internetovej stránky hradu tiež niečo natáčalo. Parkovisko je veľké, na hrad je to z neho do 5 minút chôdze.

Prehliadka hradu trvala približne 50 minút, je v nemčine. Našťastie je možné si v predajni vstupeniek požičať výklad v papierovej forme aj v iných jazykoch, namiesto slovenčiny sa dal použiť český preklad.

Cestou na hrad sme prešli autom cez námestie v Korneuburgu a práve preto sme sa tam po prehliadke hradu zastavili. Korneuburg je sídlom okresu, má približne 12 tisíc obyvateľov a keď je pekné teplé májové nedeľné popoludnie, na jeho námestí je dokonalá oddychová atmosféra. Námestiu dominuje radnica, ktorá má dve časti. Veža bola postavená v rokoch 1440-1447, budova pri nej v roku 1895.

Na pár hodiniek pekný výlet a keď vyjde počasie, nie je čo riešiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.


Už ste čítali?