Hrad Liechtenstein

Autor: Pavel Baláž | 21.4.2016 o 13:29 | Karma článku: 10,74 | Prečítané:  5017x

Hrad so známym menom neďaleko Viedne uspokojí každého milovníka hradov, nachádza sa v krásnom prostredí Viedenského lesa.

Po približne 80 kilometroch jazdy po diaľnici a uličkách obce Maria Enzerdorf juhozápadne od Viedne sa turistovi ukáže úchvatný obraz. Po vystúpení na parkovisku a pár metroch chôdze uvidí hrad (Burg) Liechtenstein (Svetlý kameň). Je postavený na skale, jeho prvá písomná zmienka je z roku 1136. Od mena hradu je odvodené meno šľachtickej rodiny Lichtenštajnovcov, podľa ktorej sa volá Lichtenštajnsko. Tejto rodine hrad od roku 1140 až do 13. storočia patril. Jej majetkom sa stal znovu v roku 1807, čo platí aj dnes. Rodina občas hrad využíva, preto turisti nemajú prístup do celého hradu, ale aj to, čo uvidia, k zážitku bohato stačí. Hrad bol využitý aj pri natáčaní filmovej verzie Troch mušketierov v roku 1993 (napr. Aramisa tam hral Charlie Sheen a d'Artagnana Chris O'Donnell).

A ešte jeden zážitok z prehliadky hradu. V čase prvého vstupu do hradu sme tam boli iba my: moja manželka, dve osemročné deti a ja. Lístky sme už mali kúpené, ale báli sme sa, že nás je málo a že budeme musieť ešte na niekoho čakať, aby sme vytvorili väčšiu skupinu. Keď teda prišiel sprievodca hradom (mladý muž), manželka sa ho nemecky spýtala, či sa prehliadka uskutoční, aj keď sme iba štyria. Odpovedal, že samozrejme áno a ešte sa spýtal v akom jazyku chceme výklad. Manželka vie po nemecky, ja po anglicky. Ako to sprievodca vyriešil? Pri každom výklade najprv rozprával pre moju manželku po nemecky a potom to isté veľmi trpezlivo zopakoval po anglicky... Bola to veľmi príjemná skúsenosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?